Informacje dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością
Zgodnie z art. 32 i 39 ustawy Prawo oświatowe, obowiązkiem gminy jest: Art. 32 ust. 6 – zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
Art. 39 ust 4 –
- zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
- zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, b) 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
- zwrot kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 1 i 2, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 1 i 2, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.
Dowożenie transportem specjalistycznym zorganizowane przez gminę. Gminie Chlewiska nie organizuje transportu do szkół poza terenem Gminy.
Zwrot kosztów przejazdu ucznia, gdy dowożenie zapewniają rodzice.
Inną formą realizacji obowiązku gminy określonego w ustawie jest refundacja kosztów za dojazd dziecka do szkoły lub przedszkola, w sytuacji gdy dowóz i opiekę zapewniają rodzice. Refundacja obejmuje przejazd dziecka i opiekuna z domu do szkoły i z powrotem. Rodzice, którzy sami dowożą dziecko z niepełnosprawnością do szkoły, powinni złożyć do Gminnego Centrum Usług Wspólnych wniosek w terminie do 5 września. Następnie z rodzicami zawierana jest umowa, określająca terminy i zasady zwrotu środków finansowych w oparciu o stawkę za 1 km przebiegu pojazdu określoną przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Szczegółowych informacji o dowożeniu dzieci do szkół udziela p. Ewelina Gwarek tel. 048 306 70 53 wew. 40 email: gcuw@chlewiska.pl |